Şişmanlığın Gizli Sebepleri

Tarih: Perşembe, 17 May 2012. Kategoriler: Güzellik & Bakım, Kadın

Şişmanlığın Gizli Sebepleri

Uykusuzluk veya az uyumak, leptin hormonunun seviyesini düşürüyor.

Leptin hormonu vücutta metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor ve açlık hissini önlüyor.

Araştırmalar şişmanlığa yol açan gen sayısının 30-100 arasında olduğunu söylüyor. Doktorlara göre gelecekte bu gen durumunu dengeleyecek ilaçların çıkabileceğini söylüyorlar.

Bazı depresyon ilaçları, tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, diyabet ilaçları, insülin iğneleri kilo almaya sebep olanlar arasında yer alıyor.

Üşüdüğümüzde veya terlediğimizde vücudumuz ısıyı ayarlamak zorunda kalır ve bunun için enerji yakar. Klimalar ise bu görevi üstlenirler. Ortalama ve doğru ısıda vücut ekstra enerji tüketmez.

Evlilik, yemek alışkanlıklarının hem kadın, hem erkek için değişmesine neden oluyor. Erkekler evlenince daha sağlıklı besleniyorlar ancak kadınlar daha büyük porsiyonlar ve daha fazla et tüketir hale geliyorlar.

20 yaşına kadar ortalama her ay 300 gram alıyoruz. Yaşlandıkça kas grubundan kaybediyoruz. 25-30 yaşlarında kilo daha da artar. Menopoz döneminde östrojen azaldığı için ekstra kilolar da alınır.

Stres, kortizol denilen bir madde salgılanmasına neden oluyor. Bu madde yağ hücrelerini harekete geçiriyor ve enerjinin görevini yapmasını engelliyor.

  • 0.0/10 rating (0 votes)
  • Item Tag: Kilo alma, Kilo kaybı, Kilo verme, Leptin, Zayıflama

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |