Sigara İçmek Saç Dökülmesi Risklerini Artırır

Tarih: Cuma, 18 May 2012. Kategoriler: Erkek, Saç Sağlığı

Sigara İçmek Saç Dökülmesi Risklerini Artırır

19 Kasım 2007 tarihi itibariyle ScienceDaily’nin bildirdiği haberlere göre,

Asyalı erkeklerde yaşlarına bağlı olarak meydana gelen saç dökülmesi durumu sigara içmeleri nedeniyle ciddileşmiş olabilir. Haberler dermatoloji arşivleri tarafından açıklanan rapora dayanıyordu.

Bu yeni keşif yazarları raporlarında bir arka plan bilgisi olarak, yaşlanan erkeklerdeki saç dökülmesinin genellikle hormonal dengesizliklere, daha spesifik olarak aşırı androjen üretimine dayalı bir genetik bozukluk olduğunu belirttiler. Erkek nüfus arasında yaygın olan çoğunlukla genetik faktörlerin neden olduğu bu saç dökülmesi durumuna aynı zamanda çevrenin de önemli bir rol oynaması eşlik edebilir.

Taipei Ulusal Tayvan Üniversitesi Uzakdoğu Memorial Hastanesi’nin ileri dereceli tıp doktorları Tony Hsiu-Hsi Çen ve Lin-Hui Su tarafından yapılan seri araştırmalar sırasında ortalama 65 yaşlarındaki 740 yerel erkek sakini ile 2005 yılında röportaj yapılmıştır. Ankete katılan sakinler saç durumları hakkında, alopesiden muzdarip olmaya başladıkları yaşlarda sigara içme alışkanlıklarının ve diğer riskli faktörlerin olduğunu rapor ettiler.

Sonuçlar, Asyalı erkekler arasındaki alopesi risklerinin ilerleyen yaşları ile doğru orantılı olarak artış göstermesine rağmen hala beyaz erkeklerden daha düşük seviyede olduğunu göstermiştir. Ek bulgular, aile öyküsü ve yaş gibi faktörler ve şiddetli saç dökülmesi türleri dikkate alındığında katılımcıların sigara içmelerinin pozitif olarak hafiflemesi ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Alopesinin en kötü derecesi bir günde 20 veya daha fazla sigara içen Asyalı erkeklerde görülmüştür.

Şimdiye kadar, yoğun sigara içilmesi ve saç dökülmesi hakkında herhangi bir bağlantı kayıt edilmemiştir. Bu yeni veriler çeşitli mekanizmalarla izah edilebilir. Bu yeni veriler nikotinin hem saç foliküllerini hem de papilla üzerindeki zarar verici etkisini, kanı ve hormonal kan dolaşımını bozması ve saçları beslemesi gibi çeşitli mekanizmalarla izah edilebilir. Ayrıca, sigara içmek östrojen üretimini engelleyebilir, bir kadın hormonu androjenin aşırı salgılanmasını etkisiz hale getirir.

Bu yeni çalışma ayrıca sigara içen erkekleri, özellikle eğer saçlarının dökülmesinden endişe duyuyorlarsa ve ilerlemiş yaşlarda saçlarının kalın ve sağlıklı kalmasını istiyorlarsa, sağlıksız alışkanlıklarını bırakmaları yönünde cesaretlendirmelidir.

  • 0.0/10 rating (0 votes)

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |