Down sendromlu yüzücü Can'dan insanlık dersi

Tarih: Perşembe, 24 May 2012. Kategoriler: Spor

Down sendromlu yüzücü Can'dan insanlık dersi

Down Sendromlu yüzücü Can Babalık, tüm insanlara müthiş bir centilmenlik dersi verdi.

15 yaşındaki sporcu Can Babalık, Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun 2012 yılı faaliyet programında yer alan Türkiye Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası'nda rakibine yaptığı fedakarlıkla izleyenlere "Helal sana Can" dedirtti.

O HİKAYE...

100 metre serbestte yarışan ve üçüncü olan Kocaeli Yenidoğan Özel Sporcular Spor Kulübü'nün sporcusu Can Babalık, yarış öncesi antrenörü nezaretinde hazırlıklar yaparken, bir sese kulak misafiri oluyor. Hemen yanı başında aynı kategoride yüzeceği rakibinin hocası "Buradan ya altın ya da gümüş madalyayla dönmelisin" sözlerine dikkat kesiliyor. Isınmalar bitiyor, hakemler startı veriyor ve sporcular havuzda kıyasıya bir mücadeleye girişiyor. 100 metrenin finişine çok az bir mesafe kala Can Babalık, geriye dönüp bakıyor. Hocasının, 'mutlaka birinci veya ikinci olacaksın' dediği rakibi gerisinde... Çok rahat bir şekilde finişe varacakken, Can Babalık bir anda havuzun ortasında duruyor. Rakibi Can'ı geçerek 100 metrede gümüş madalya alıyor, Can ise yeniden yüzerek arkadaşının ardından üçüncü oluyor.

Havuz ortasında olan olaydan bir anlam çıkaramayan Can Babalık'ın hocası Cengiz Göktaş, yarış sonrası kucaklıyor, sporcusunu. "Hayırdır Can neden durdun bir anda? sorusunu sorar sormaz Can, olayı anlatıyor. Bir anda gözlerinden yaş boşalan Cengiz hoca, Can'ı kucaklıyor "sana da bu yakışır" diyerek anlından öpüyor bu "özel" çocuğu. İki yıldan bu yana Can'ın antrenörlüğünü yapan Cengiz Göktaş, sporcusunu "Gönüllerin Şampiyonu" diye çağırıyor.

Can için "Pırlanta gibi bir kalbe sahip" diyen antrenör Cengiz Göktaş, Can'ın davranışını hepimiz için örnek alınması gereken bir insanlık dersi olarak değerlendiriyor. "Can gibileri çoğalmalı" diyor.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Gürdal Gümüş de yaşanan bu olay karşısında duygularını, "Onun gibi bir sporcuya sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı sayıyorum. Sporun ruhunda var olan barış, kardeşlik ve centilmenlik ilkesine göre hareket edemeyenler, Can'ın bu davranışı karşısında ne yaparlar doğrusu merak ediyorum. Sporda her şeyin kazanmak olmadığını Can bu asil davranışıyla tüm Türkiye'ye ispat etmiştir. Onu alnından öpüyor ve fair-playlik davranışından dolayı tebrik ediyorum" şeklinde ifade etti.

  • 0.0/10 rating (0 votes)
  • Item Tag: Down sendromu, Spor, Yüzme

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |